Antibiotika používá až 80 procent polských chovů.

Antibiotika používá až 80 procent polských chovů. - Drůbežána Holešov

Až v 80 procentech polských chovů využívají antibiotika, uvedlo na základě tvrzení polských médií české ministerstvo zemědělství nařídilo větší kontroly dovozu před Velikonocemi, sdělilo dnes v tiskové zprávě. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska je zahraniční produkce z Polska levnější, protože tamní producenti dostávají větší podpory od státu.Zesílené kontroly začaly podle ministerstva v polovině března, budou pokračovat do konce měsíce. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se do ČR nyní vozí i vejce z Nizozemí, kde se loni řešila fipronilová aféra. Obchodní řetězce podle ní tak možná prodávají zboží, které na “západě” nechtějí.
Podle ředitele Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiřího Bureše se v polsekých chovech i na základě veřejných dat se v Polsku spotřebovává na jednotku produkce dvojnásobek antibiotik oproti ČR. Ministerstvo uvedlo, že v ČR se spotřeba dlouhodobě snižuje – mezi lety 2010 a 2016 o 38 procent.

V loňském roce veterináři zakázali na uvolnit na český trh 250.000 vajec z dovozu, o rok dříve 1,1 milionu vajec. V ČR se podle údajů ministerstva loni vyrobilo 2,3 miliardy kusů vajec. V posledních letech stavy nosnic rostou – v roce 2015 jich bylo 8,9 milionu, loni skoro 9,3 milionu. Podle Jandejska nejde o velký posun, alespoň se podle něj zastavil trend poklesu. Ročně sní v průměru každá osoba v ČR kolem 250 vajec na osobu.