Vařená či smažená? Je to jedno!

Vařená či smažená? Je to jedno! - Drůbežána Holešov

Vařená či smažená? Je to jedno!

Dobrovolníci byli dotazováni na to, jak často jedli vajíčka, následně s nimi vědci navázali kontakt až po zmíněných devíti letech. Výsledky přitom byly fenomenální, i když z jistých důvodů se závěrečného hodnocení neúčastnili všichni. (Někteří jedinci vyššího věku se totiž vědeckého resumé nedožili.)

Obecně ale výsledky prokázaly, že konzumace jednoho vajíčka denně by měla patřit k základům zdravého jídelníčku. A to navzdory tomu, co špatného se o vejcích říká. Jak asi všichni vědí, tyhle živočišné dary mají ve sdělovacích prostředcích špatnou pověst. Jsou totiž hlavním zdrojem cholesterolu, což pro mnohé znamená něco nepřípustného.

Nic není pouze černé nebo bílé

Novější výzkumy ale dokazují, že ve skutečnosti pomáhají zvýšit hladinu tak zvaného dobrého cholesterolu, jež se někdy nazývá lipoprotein s vysokou hustotou (HDL), který je důležitou složkou všech našich buněk a který pomáhá odstranit další škodlivé formy cholesterolu z krevního oběhu.

Vejce jsou také plná proteinů, vitaminů a bioaktivních složek, jako jsou fosfolipidy, jež se nacházejí ve všech buněčných membránách. Jedno vejce obsahuje také 35 % denního příjmu cholinu, což je důležitá výživa pro kognitivní funkce. V překladu řečeno, cholin může chránit před Alzheimerovou chorobou. Takže, co si zítra dáte ke snídani?