Vejce na měkko

Vejce na měkko - Drůbežána Holešov

Do menšího kastrůlku nalijte dost vody na ponoření vajec a přiveďte k varu. Jakmile voda vře, vložte do ní vajíčka a stopujte přesně pět minut. Po pěti minutách je bílek pevný, žloutek tekutý, zkrátka naměkko. V této fázi se vajíčko hodí do stojánku v doprovodu lžičky, soli, a krajíčku tmavého chleba s máslem.

Proč se začíná s vroucí vodou? Do vroucí vody vkládejte vejce, u kterých chcete přesně vědět, jak bude vypadat žloutek – tedy vejce, která chcete naměkko či nahniličku. Pokud možno je předtím nechte ohřát na pokojovou teplotu. Pokud nemožno, připočítejte minutu navíc k době vaření.

Nedejte na rady zaslechnuté jinde, že vajíčka naměkko se vaří tři minuty. Možná ano, pokud je dáváte do studené vody; pak ale musíte počítat s tím, že se doba různě protahuje a zkracuje podle množství vařených vajec, výkonu plotýnky, vlastností dna vašeho kastrůlku, teploty vajec a dost možná i měsíční fáze. To všechno má vliv na délku doby, po kterou přivádíte vodu s vejci k varu. Už při teplotě nad 60 stupňů se přitom vaječný bílek i žloutek začínají srážet, takže nemáte žádnou kontrolu nad tím, jak moc jsou vajíčka uvařená, ještě než se objeví první bublinka vroucí vody. Oproti tomu vložením vajec do vařící vody máte hned od začátku jasno, jak dlouho vejce pobyla nad kritickou teplotou, při které se srážejí vaječné bílkoviny. Budete tak vědět, kdy zapnout stopky, kdy je vypnout a jak se podle toho zařídit.